DOĞA OKULU

Doğayı keşfederek ve gözlemleyerek kurgulanmış programlar dâhilinde, aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı,

katılımcıların doğayı keşfetmesine olanak sunacak, meraklarını giderecek, üretici becerilerini destekleyecek nitelikte bir eğitim modeli uygulanmaktadır.

EĞİTİMLER     

1- Doğa Kaşifleri: Aktif katılımlı, meraklarını giderici, deneyimleyerek öğrenebilecekleri bu eğitim programında çocuklar Yaban Hayat Gözlemi, Kuş Evi Yapımı Doğa Günlüğü ve Doğada Yön Bulma gibi bir çok yararlı eğitimi almaktadırlar.

2-Çevre Dedektifleri: Çocukları çevre sorunları hakkında bilinçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen eğitimde çocuklar bir dedektif gibi araştırmacı, çevrelerindeki sorunlara karşı daha duyarlı olmayı ve  kayıtsız kalmamayı, geri dönüşümün önemini, doğayı ve çevreyi sevmemiz gerektiğini, öğrenmektedirler.

3- Orman Sanat Atölyesi:  Orman Sanat Atölyesi eğitiminde çocuklar doğada buldukları her nesnenin hikayesini, bu hikayeyle birlikte her nesneden farklı objeler yapabileceklerini öğrenmektedirler. Arazi Sanatı, Doğada Oyun, Doğada Ritim ve Drama Atölyesi gibi etkinliklerle hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

4-Çalışkan Çiftçiler:Çocuklara hayvan sevgisini daha iyi aşılamak, doğa ile etkileşimlerini kuvvetlendirmek, yediğimiz sebzeler sofralarımıza nasıl geliyor sorularına cevap vermek amacı ile gerçekleştirilen eğitimde çocuklar tarım faaliyetlerinde bulunuyor, hayvan besliyor, keçi sağıyor, hayvanlara temas ederek doğa terapisi gerçekleştiriyor. 

5-Doğanın Şefleri:Çocukları doğada buldukları bitkiler ile tanıştırmak, hangi bitkilerin yenilebilir olduğunu ve basit yemek yapma araçlarını öğretmek amaçlanmaktadır.

6- Aromatik Bitki Atölyesi: Kocaeli’ de yetişen bitki türlerinin tanınması, topraktan çıkarılarak şifa kaynağı özlerinin çeşitli yöntemlerle elde edilmesi ve bu özlerin krem, losyon, tentür merhem, sabun, mum gibi formlara getirilmesi ve distilasyonun aşamalarının öğretilmesi ile doğal yaşam becerileri kazandırılması amaçlanmaktadır.

7-Doğada Yaşam Atölyesi: Doğa ile savaşmak yerine onunla uyum içinde yaşamayı, zor şartlarda doğada hayatta kalmaya yönelik barınak yapımından ateş yakmaya, temiz su kaynağı bulmaktan yön bulmaya kadar pek çok eğitimin verilmesi hedeflenmektedir.

8- Ağaç Oyma Atölyesi: 15 yaş üstü gruplarına yönelik gerçekleşen eğitimde, geleneksel yöntemlerle ağaç oyma, tahta kaşık yapımı ve ahşap kuksa bardağı yapımı ile el becerileri kazandırmak hedeflenmektedir.

Doğal yaşamı ziyaret etmek ister misiniz? Herhangi bir soru sormak için çekinmeyin.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım