İNSAN, ŞEHİR VE DOĞA BİR ARADA

 

Kocaeli’miz bir sanayi kenti olmakla beraber ayrıca bir doğa kenti. Yüzölçümünün %43’ü orman olan kentimizin %28,6’lık Türkiye ortalaması ile kıyaslandığında nasıl bir zenginliğe sahip olduğunu daha net görmekteyiz. İşte böylesi bir zenginliği ortaya çıkarmak ve coğrafyamızda yetişen bitki ve hayvan türlerine sahip çıkmak adına doğal çevresiyle birlikte 2000 dönüme yayılan dev bir projeyi hayata geçirdik. Adına da Kocaeli’mizin kimliğine uyumlu olsun diye Ormanya dedik. Uzun bir araştırma ve çalışma döneminin ardından gerçekleştirdiğimiz ORMANYA’yı şehrimize ve tüm Türkiye’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

ORMANYA; bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamalarını temin ettiğimiz bir proje oldu. Tüm detaylarını hassasiyetle düşündüğümüz ORMANYA’yı Kocaeli’nin ve Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonuna dönüştürme niyetindeyiz.

 

İnsan, şehir ve doğanın bir arada yaşadığı bu örnek projenin; hem bizlere hem de gelecek nesillere hayırlı olmasını diliyorum.

 

DOÇ. DR. TAHİR BÜYÜKAKIN

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Doğal yaşamı ziyaret etmek ister misiniz? Herhangi bir soru sormak için çekinmeyin.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım